آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم کشور انگلستان

 
آداب و رسوم مردم بریتانیا
 
بریتانیا شامل انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی می‌شود که در قرن ۱۹ امپراطوری خود را در دنیا گسترش داد و این گسترش باعث به وجود آمدن رسومی تلفیقی از سایر کشورهای مستعمره خود شد ، انگلستان یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و عضو مؤسس ناتو نیز به شمار می‌رود. تا سال ۲۰۱۶ این کشور نقش فعالی را در پارلمان اروپا بازی می‌کرد؛ در پی یک رفراندوم ملی در این سال کشور از اتحادیه اروپا اعلام جدا شدن نمود، پروسه برگزیت تا این لحظه در حال انجام است.
در کشوری که چهار تیم ملی فوتبال داشته، غذای ملی محبوب یک غذای هندی است و مردم آن با خوشحالی در طرف اشتباه خیابان رانندگی می‌کنند، کسی شما را بابت برخی اشتباهات فرهنگی و رعایت نکردن آداب و رسوم بازخواست نمی‌کند،در این مطلب قصد داریم شما را با بخشی از آداب و رسوم مردم بریتانیا آشنا کنیم.
از لحاظ تاریخی جمعیت انگلستان تشکیل شده از گروه‌های ژنتیکی شبیه به هم ، که مجموعاً آنگلوساکسون نامیده می‌شوند. آنها کشوری را بنیان گذاشتند که امروزه انگستان نامیده می‌شود. همچنین گروه‌های دنز، نورمن‌ها و دیگران. در پی قانون اتحاد ۱۷۰۷ که انگلستان بخشی ازپادشاهی بریتانیای کبیر شد رسوم و هویت انگلیسی‌ها به رسوم و هویت بریتانیایی بسیار نزدیک شد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
زبان این کشور یکی از زبان های هندواروپایی از شاخه ژرمنی است و همچنین بیشتر این واژه ها از زبان‌ های لاتین ، فرانسوی و کمی یونانی و سایر زبان ها به انگلیسی وارد شده‌اند،
 طبق سر شماری در سال 2001 میلادی ، هفتاد و یک درصد مردم انگلیس، مسیحی ، نزدیک به یک و نیم میلیون مسلمان، بیش از ۱ میلیون نفر پیرو دین هایی با ریشه یهندی هستند، ضمن اینکه انگلستان، با داشتن حدود سیصد هزار یهودی، پنجمین جامعه ی بزرگ یهودیان در جهان را در خود دارد، مردم انگلیس به اعتقادات و مذهب سایرین احترام می گذارند  بخصوص شهر لندن که شهری است به معنای کلمه چند ملیتی.
فرهنگ و قوانین اجتماعی بریتانیا بسیار منحصر به فرد است، مردم بریتانیا تا حدود زیادی پایبند به آداب و رسوم سنتی خود هستند و انسان هایی وقت شناس و مهمان نواز تلقی می شوند با وجود اینکه شاید با ظاهر سردشان چندان این موضوع را بروز ندهند! انگلیسی ها معتقدند که دیر کردن امری بسیار بی ادبانه و غیر معمول است. بنابراین طبق عادت مردم انگلیس به محض اینکه متوجه شدید دیر کردید حتماً با فرد مورد نظرتان تماس بگیرید و او را مطلع سازید.
به طور کلی از دیرباز مردم انگلستان به:
·         رک بودن،
·         تعصب در فوتبال،
·         وقت شناسی
·         خرافاتی بودن
·         رعایت حقوق دیگران به خصوص در صف های مختلف معروف هسنتد.
 یک جمله معروف وجود دارد:
اگر دو انگلیسی در کنار هم باشند به سرعت یک صف دو نفره تشکیل می دهند!!!
همچنین برخی رفتارها در این کشور نهادینه و کاملا عادی است و اگر فردی آنها را نادیده بگیرد به سرعت با نگاه های متعجب انگلیسی ها مواجه می شوید. مثلا اینکه در پله برقی باید در سمت راست بایستید.
 ​​​​​​​
مناسبت ها
در مناسبت های مختلف، مردم بریتانیا غذای خاص همان مناسبت را سرو می کنند، شب کریسمس  بوقلمون، یکشنبه ها، کبابی به نام یکشنبه کباب ،. فیش اند چیپس هم که غذای ملی انگلیسی ها محسوب می شود، در روز جمعه خورده می شود. از طرفی در صبح روزهای سه شنبه خوردن پنکیک. البته صبحانه آنها از سنت های قدیمی انگلیسی ها است در کشورهای دیگر هم طرفداران زیادی دارد. یکی از عادت های عجیب مردم انگلیس این است که معمولا برای تماشای مسابقات ویمبلدون به سراغ توت فرنگی و خامه می روند!

 
 
 
 
 


​​​​​​​

​​​​​​​
خانواده
تا اواسط قرن بیستم، ازدواج برای خانواده‌های بریتانیایی یک هنجار بود و از والدینی تشکیل می‌شد که پدر در رأس امور قرار داشت. هر چند در دهه‌های اخیر رشد قابل توجهی در خانواده‌های تک فرزند بوده و ازدواج بسیار کمرنگ شده است. حتی نیم قرن پیش هم زندگی زوج‌ها در کنار هم بدون ازدواج یک گناه شمرده می‌شد.
در گذشته طلاق هم امری ناپسند به شمار می‌رفت؛ اما در دهه‌های اخیر بسیار بیشتر مورد قبول واقع می‌شود. هنوز هم رسمی مبنی بر مراقبت از بزرگان خانواده توسط جوان‌ترها وجود دارد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
خرافاتی بودن
مردم بریتانیا به خرافاتی بودن شهره هستند، برخی از خرافات آنها را باهم مرور کنیم!

 
 
 
 


​​​​​​​

​​​​​​​
زدن به تخته : زدن به تخته (مانند ایران) در دور کردن بد شانسی و یا بلا در اولویت خرافات مردم انگلیس و در واقع معمول ترین آن ها می باشد وبرای حفظ یمن نیک برای آن شخص می بایست به چوب ضربه زند.
گربه سیاه : برخورد با گربه سیاه در خیابان و … نشان بد یمنی می باشد. این اعتقاد در ژاپن نیز وجود دارد و در آمریکا و برخی کشور های اروپایی بصورت “راه رفتن گربه سیاه از کنار شخص” معنای نحس پیدا می کند.
اعداد : ۲۲ درصد مردم انگلیس اعتقاد دارند که اعداد تاریخ تولدشان شانس برایشان می آورد ، بویژه در شرکت در مسابقات ، قرعه کشی و … همچنین از نظر مردم انگلیس عدد ۱۳ نحس می باشد ، برای مثال بویژه نمی گذارند که در میهمانی هایشان تعداد میهمانان ۱۳ تا شود چون اعتقاد دارند که دعوا می شود.بسیاری از برج های انگلیس و در کل دنیای غرب طبقه ۱۳ ام ندارند و در برخی هتل ها اتاق ۱۳ وجود ندارد! قضیه عدد ۱۳ به دلایل مذهبی در مسیحیت برمیگردد و آن هم خیانت نفر سیزدهم بر سر میز شام آخر و به دنبال آن به صلیب کشیده شدن مسیح با خیانت وی.
لیوان و نعلبکی : مردمی که دچار خرافات هستند اعتقاد دارند که با زدن شیشه لیوان هایشان به یکدیگر تا ۷ سال بدشانسی از آن ها دور می گردد! اگر زنی هم دو قاشق را در نعلبکی قرار دهد ، صاحب فرزند دوقلو خواهد شد!
ایمیل های زنجیره ای : این مورد نه تنها در بین مردم انگلیس بلکه در بسیاری از جاهای دیگر رایج می باشد ، اینکه ایمیلی به شما فرستاده می شود و شما می بایست آن را به یک یا چند نفر دیگر (طبق دستور آمده در ایمیل) بفرستید و اگر انجام ندید بلایی که در ایمیل نوشته شده ، سر شما نیز می آید یا حداقل بدشانسی می آورید و مردم خرافی در این کشور این زنجیره را نمی شکنند!
شکسته شدن آیینه : شکسته شدن آیینه بسیار در انگلیس مایه نحسی و بدشومی می باشد و به اعتقاد آن ها اگر آیینه ای بشکند ، ۷ سال برای شخص بدشانسی می آورد و راه خلاص شدن از دست این قضیه ، دفن کردن کامل تمام قطعات شکسته آن آیینه زیر خاک می باشد.

تاریخچه انگلستان-بریتانیای کبیر
قوانین و زندگی اجتماعی در انگلستان
مناسبتها ی انگلیس-روزهای تعطیل رسمی در انگلیس
خرافات در انگلستان-اعتقادات خرافی مردم انگلیس
خانواده در انگلستان
آشنایی با فرهنگ و قوانین کشور انگلستان
فرهنگ و آداب و رسوم انگلستان

آشنایی با کشور انگلستان

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید