​​آزمون بین المللی زبان انگلیسی پی تی ای (PTE)

آزمون پی تی ای چیست؟ بامبو


​​​​​​​آزمون PTE چیست؟
آزمون پی تی ای (PTE) که مخفف The Pearson Test of English است توسط سازمان Pearson برگزار می­شود و علاقه­مندانی که به دنبال تحصیل در کشورهای مختلف ویا مهاجرت به کشور استرالیا هستند می­توانند از مدرک این آزمون استفاده کنند. آزمون PTE توسط پیرسون (Pearson Language Test of English) کتابهای Longman اولین بار به صورت چند دوره آزمایشی سال 1982 در دانشگاه لندن برگزار شد و از آن زمان به یکی از رقبای آیلتس و تافل تبدیل شده است. این آزمون مشابه آزمون آیلتس در دو مدل General  و Academic برگزار می­شود.
در این آزمون علاوه بر مهارت های اصلی به مهارت های دیگری هم نمره تعلق می گیرد از جمله:
Grammar, Oral fluency, Pronunciation, Spelling, Vocabulary, Written discourse
 
دلیل محبوبیت آزمون PTE
بسیاری از زبان آموزان که قصد مهاجرت به استرالیا و نیوزلند را دارند استقبال کردند البته از 2 سال قبل زمانی که اداره مهاجرت استرالیا رسما اعلام کرد مدرک PTE را هم به عنوان مدرک مهارت زبان انگلیسی قبول می کند این محبوبیت بیشتر هم شد. البته شایعه هایی مبنی بر آسان تر بودن آن نسبت به آیلتس و تافل شنیده میشد که باید بگویم تا حد زیادی این مسئله درست است. البته هنوز تمامی دانشگاه ها PTE را به قبول نمی کنند و کانادا جز کشورهایی است که آن را قبول نمی کند. بعضی دانشگاه ها در بعضی مقاطع مدرک PTE را قبول می کنند ولی این مراکز به سرعت افزایش خواهند داشت. برای اطلاع از مراکز و موسساتی که پیرسون را به رسمیت می شناسند به سایت Pearsonpte سر بزنید و لیست مراکز و دانشگاه ها را ببینید. آزمون به صورت هفتگی برگزار می شود و نتایج آزمون PTE حداکثر تا 5 روز کاری اعلام می شود. به همین دلیل تعداد زیادی به شرکت در آن علاقمند شدند زیرا امکان شرکت مجدد در آزمون هم به راحتی و با فاصله زمانی کم بعد از اعلام نتایج امکان پذیر است.
 
انواع آزمون  PTE
آکادمیک (Academic PTE)
عمومی (General PTE)
کودکان و نوجوانان (Young Leaners PTE)
هر کدام از آزمون ها برای مقاصد خاصی کارایی دارند و داوطلبان با توجه به نیاز خود انتخاب می کنند.در ادامه به کاربرد هریک از انواع آزمون پی‌تی‌ای میپردازیم:
 
آکادمیک  (Academic PTE)
·         بخش اول: نوشتن و صحبت کردن است که 77 تا 93 دقیقه زمان دارد و شامل بخشهای معرفی شخصی، خواندن با صدای بلند، توصیف               تصویر، تکرار جمله و خلاصه کردن متن (در حد یک جمله) است.
·         بخش دوم: خواندن است که 31 تا 40 دقیقه زمان دارد و سوالات این بخش چند گزینه‌ای، پر کردن جاهای خالی و چیدن پاراگراف است.
·         بخش سوم: شنیدن است که دارای سوالات چند گزینه‌ای، پر کردن جای خالی، مشخص کردن کلمات نادرست و خلاصه کردن یک بخش               Listening است.
 
عمومی (General PTE)
·         بخش اول: نگارش است که مهارت های Listening , Reading, Comprehension Writing, را بررسی می کند
·         بخش دوم: صحبت کردن است که توسط یک بازرس ارزیابی می شوید.
 
کودکان و نوجوانان (Young Leaners PTE)
این آزمون یکی از جذاب ترین آزمون های زبان برای کودکان و نوجوانان 6 تا 13 سال است و در چهار سطح بسیار جذاب طراحی شده است. آنها ماجراهای یک خانواده انگلیسی را در قالب سرگرمی تجربه می کنند که تنوع اتفاقات و شخصیت ها باعث لذت بردن کودکان از آزمون می شود. به جای تمرکز بر واژگان و توانایی بیان اصطلاحات کودکان روی توانایی آن ها در استفاده از زبان در موقعیت تاکید شده است.
 
مراکز برگزاری آزمون  PTE
پیرسون در بیش از 45 کشور و حدود 250 شهر مرکز رسمی برگزاری آزمون دارد و این اعداد هر روز در حال افزایش است. شما برای امتحان PTE باید در یکی از این مراکز حاضر شوید و امکان غیرحضوری و آنلاین وجود ندارد. متاسفانه در ایران مرکزی وجود ندارد و زبان آموزان باید در یکی از مراکز پیرسون در کشورهای همسایه مراجعه کنند. در آسیا و خاورمیانه مراکز زیادی وجود دارد اما م راکز محبوب ایرانیان در حال حاضر کشورهای امارات، ترکیه و آذربایجان هستند.
 
هزینه ثبت نام آزمون  PTE
هزینه این آزمون در مراکز و کشورهای مختلف متفاوت است و معمولا با ارز رایج هر کشور محاسبه می شود. حدود قیمت آن 150$ تا 210$ است که با توجه به موقعیت مکانی مرکز برگزاری و نوع آزمون(آکادمیک و جنرال) متفاوت خواهد بود.
 
نکاتی درباره ثبت نام   PTE
تنها مرکز برای ثبت نام آزمون PTE سایت پیرسون به آدرس https://pearsonpte.com/book است که ابتدا باید حساب کاربری خود را ایجاد کنید سپس آزمون را انتخاب می‌کنید و بعد در دو نوع استاندارد و با تاخیر می‌توانید مرکز مورد نظر را انتخاب کنید. پس از تکمیل اطلاعات فرم ثبت نام در تاریخ و مرکز مشخص، هزینه را پرداخت می‌کنید و برگه ثبت‌نام‌تان آماده پرینت است. به خاطر داشته باشید هیچ مرکز دیگری اقدام به ثبت نام آزمون PTE نمی کند و تنها از سایت رسمی پیرسون مقدور است.
 
نمره آزمون PTE چگونه محاسبه می‌شود؟
یکی از تفاوت‌های آزمون پی تی ای با آیلتس در میزان نمره قبولی است. همانطور که می دانید نمرات آیلتس از 1 تا 9 محاسبه می‌شود در‌حالی که نمره آزمون PTE از 90-10 است و نمره 7 آیلتس معادل 65 در PTE است در حالی که کسب نمره 65 در PTE کمی راحت تر از 7 آیلتس به نظر می آید. نمره آزمون PTE از 10 تا 90 محاسبه میشود
قبل از شروع آزمون تجهیزات کامپیوتری (کیبورد، هدست و میکروفون) تست می شود تا از سلامت تجهیزات اطمینان حاصل شود. سپس وارد صفحه معرفی می شوید که 30 ثانیه فرصت دارید خودتان را معرفی کنید.
 
فرمت سوالات آزمون PTE
بخش اول | خواندن و نوشتن  Speaking & Writing))
شامل ۶ بخش برای سنجش اسپیکینگ و ۲ بخش برای سنجش رایتینگ است. در این بخش شرکت‌کنندگان باید از گرامر و اسپلینگ صحیح و در سطح آکادمیک استفاده نمایند. ۷۷ تا ۹۳ دقیقه زمان پاسخ دهی به این بخش است که شامل موارد زیر است:
نام بخش و توضیحات زمان
معرفی شخصی
 Personal Introductionدر این بخش ۳۰ ثانیه به شرکت کنندگان زمان داده می‌شود تا خود را معرفی کنند. برای این بخش هیچ نمره‌ای در نظر گرفته نشده و هدف آن آماده کردن شرکت‌کنندگان برای آزمون است.1 دقیقه
خواندن با صدای بلند
 read Aloudدر این بخش متن کوتاهی بر روی مانیتور ظاهر می‌شود. این متن باید در مدت ۴۰ ثانیه از طریق میکروفن ضبط شود.30 تا 35 دقیقه
تکرار جمله
Repeat Sentenceپس از شنیدن یک جمله باید آن را تکرار کرده و ضبط کنید.
توصیف تصویر
Describe Imageیک تصویر (معمولاً یک نمودار یا جدول) را به مدت ۲۵ ثاتیه نگاه کرده سپس ۴۰ ثانیه فرصت دارید که درباره‌ی جزییات آن صحبت کرده و آن را ضبط کنید.
تکرار یک لکچر
Re-tell Lecture
بعد از گوش دادن به یک فایل صوتی یا دیدن یک ویدیو باید خلاصه‌ی آن را در ۴۰ ثانیه بیان کرده و ضبط کنید.
 
پاسخ به سوالات کوتاه
Answer Short Questionsپس از گوش دادن به یک سؤال باید با یک یا چند کلمه به آن پاسخ دهید.
خلاصه کردن متن
Summarize written text
در این بخش یک تا سه متن ارائه می‌شود که پس از خواندن آن باید خلاصه‌ی متن در یک جمله نوشته شود.
 10 دقیقه
نوشتن مقاله
Write Essayدر این بخش باید درباره‌ی موضوعی که در سؤال ذکر شده‌است متنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه‌ای بنویسید. نمره‌ی متن شما بر اساس معیارهایی چون گسترش ایده، سازماندهی نظرات، ارائه‌ی دلایل و جزییات مناسب و کنترل عوامل مربوط به انگلیسی نوشتاری استاندارد محاسبه می‌شود.
 20 دقیقه
 
بخش دوم | خواندن (Reading)
این بخش شامل ۱۵ تا ۲۰ سؤال مجزاست.  ۳۱ تا ۴۰ دقیقه زمان برای بخش ریدینگ دارید که شامل موارد زیر است:
نام بخش و توضیحات زمان
ریدینگ، پر کردن جاهای خالی متن
Reading Fill in the blanksیک متن با تعدادی جای خالی نمایش داده می‌شود. با استفاده از کلمات ارائه شده باید جاهای خالی را پر نمایید.31 تا 40 دقیقه
چند گزینه‌ای تک‌جوابی
Multiple choice, Chose one answerپس از خواندن یک متن باید به یک سؤال چندگزینه‌ای پاسخ دهید. تنها یک پاسخ صحیح است.
مرتب کردن پاراگراف‌ها
Re-order paragraphsچند پاراگراف یک متن به صورت نامرتب نشان داده می‌شود که باید در ترتیب درست قرار داده شوند.
ریدینگ و رایتینگ، پرکردن جاهای خالی
Reading and Writing Fill in the blanksیک متن با تعدادی جای خالی نمایش داده می‌شود. کلمه‌ی مناسب باید از بین چند کلمه‌ی ارائه شده‌ی برای همان جای خالی انتخاب شود.
سوالات چند گزینه‌ای با چند جواب درست
Multiple choice, Choose multiple answers
 پس از خواندن یک متن باید به یک سؤال پاسخ دهید. بیش از یک پاسخ صحیح است.
۱۰ دقیقه برای استراحت (اختیاری)
 
بخش سوم | گوش کردن   (Listening)
در این بخش از فایل‌های صوتی یا تصویری استفاده می‌شود که به صورت خودکار و تنها یک بار پخش می‌شوند. در این بخش شرکت‌کنندگان می‌توانند یادداشت برداری کرده و در هنگام پخش فایل صوتی میزان بلندی صدای هر فایل را تنظیم کنند.
۴۵ تا ۵۷ دقیقه زمان برای بخش لیسنینگ خواهید داشت که دارای موارد زیر است:
نام بخش و توضیحات زمان
خلاصه کردن یک بخش اسپیکینگ
Summarize spoken textپس از گوش دادن به یک فایل صوتی باید خلاصه‌ی آن را در ۵۰ تا ۷۰ کلمه بنویسید.۴۵ تا ۵۷ دقیقه
سوالات چند گزینه‌ای
Multiple choice, Chose multiple answers
 پس از گوش دادن به یک فایل صوتی باید به یک سؤال چندگزینه‌ای پاسخ دهید. بیش از یک پاسخ صحیح وجود دارد.
پر کردن جای خالی
Fill in the blanks
در این بخش یک متن با چند چای خالی و یک فایل صوتی نمایش داده می‌شود. با گوش کردن به فایل صوتی باید جاهای خالی را با کلماتی که می‌شنوید پر کنید.
مشخص کردن  خلاصه درست
Highlight correct Summery
پس از شنیدن فایل صوتی باید ار بین گزینه‌های موجود بهترین خلاصه را برای آن انتخاب کنید
سوالات چندگزینه ای با یک پاسخ صحیح
Multiple choice, Chose single answers
پس از گوش دادن به یک فایل صوتی باید به یک سؤال چندگزینه‌ای پاسخ دهید. تنها یک پاسخ صحیح وجود دارد.
انتخاب کلمه پنهان شده
Select missing word
در این بخش نیز یک فایل صوتی وجود دارد. کلمه یا کلمات انتهای این فایل صوتی حذف شده‌اند و شما باید از بین گزینه‌های موجود کلمه یا کلمات مناسب را انتخاب کنید.
هایلایت کردن کلمات نادرست
Highlight incorrect words
در این سؤال یک فایل صوتی و متن مربوط به آن نمایش داده می‌شود. شما باید به فایل صوتی گوش داده و کلماتی را که در متن متفاوت از فایل شنیداری هستد را با کلیک کردن مشخص کنید.
نوشتن جملات بر اساس فایل شنیداری
Write from dictation
پس از گوش دادن به یک جمله باید آن را در قسمت مشخص شده تایپ کنید.
 
 
 
 
 
 
 

​​​​​​​
 
 
 
 
 

​​​​​​​اعلام نتیجه آزمون
یک الی پنج روز بعد از آزمون، در سایت و در پنل خود می‌توانید نتایج آزمون خود را ببینید و اگر از نتایج راضی نیستید می‌توانید اعتراض کرده و یا دوباره اقدام به شرکت در آزمون نمایید. ضمنا هیچ محدودیتی برای فاصله آزمون بعدی تا آزمون قبلی وجود ندارد.
 
 

آزمون پی تی ای (pte) چیست؟
بخش های مختلف آزمون پی تی ای (pte)

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید